Ariana Ajdari nga Kalishti grumbullohet me kombëtaren e futbollit U-19 për Maqedoninë e Veriut!
Ariana Ajdari nga Kalishti grumbullohet me kombëtaren e futbollit U-19 për Maqedoninë e Veriut!

Ariana Ajdari nga Kalishti grumbullohet me kombëtaren e futbollit U-19 për Maqedoninë e Veriut!

Nümbrecht – Futbollistja 17-vjeçare Ariana Ajdari nga Kalishti i Strugës, futbolliste e klubit TuS Homburg-Bröltal është grumbulluar për kualifikimin e Kampionatit Evropian U19 me Maqedoninë e Veriut.

Tashmë TuS Homburg-Bröltal ka një lojtare kombëtare në radhët e saj: Ariana Ajdari është grumbulluar për skuadrën U19 të Maqedonisë së Veriut. Sot Ariana ka shkuar në Armeni, ku skuadra do të përballet me nikoqirët, Luksemburgun dhe Ukrainën në kualifikueset e Kampionatit Evropian. Ndeshjet do të luhen deri më 30 tetor. Vetëm fituesi i grupit do të ketë padyshim shansin për të marrë pjesë në finalet e Kampionatit Evropian 2024 në Lituani dhe do të ngjitet në të ashtuquajturën A-Liga, ku do të prisnin kundërshtarë të njohur si Spanja, Gjermania apo Anglia.

Kur ajo u kontaktua për herë të parë nga trajneri i Kombëtares U19, Astrit Merko në gusht, të gjithë menduan fillimisht se ishte një shaka. Por mesa duket trajneri kishte përdorur kontaktet e tij dhe kishte vëzhguar Ajdarin, e cila luan për ekipin e femrave të ligës shtetërore të THB. „Më kontaktuan dhe më pyetën nëse do të doja të merrja pjesë në një kamp stërvitor,“ thotë 17-vjeçarja. Ajo udhëtoi në Maqedoninë e Veriut për pesë ditë për t’u stërvitur me 21 vajza të tjera. “Kam qenë lojtare e vetme nga Gjermania”, shpjegon Ajdari.

Pak më vonë pasoi ftesa për “Kupën e Kombeve” në Slloveni. „Unë hyra si zëvendësuese në të tre ndeshjet,“ thotë ajo. Nuk mjaftoi fitorja ndaj Sllovenisë (0:2), Çekisë (1:5) dhe Portugalisë (1:2), por vetëm pjesëmarrja ishte një eksperiencë unike për futbollisten , e cila ishte edhe gjermane dhe që ka nënshtetësi maqedonase. “Më pëlqeu shumë dhe ishte emocionuese të përjetoja gjithçka.” Ajo komunikon me shoqet e saj në anglisht dhe shqip. Ajo u lirua nga shkolla e saj për të gjitha aktivitetet me ekipin kombëtar. Përndryshe Ariana ndjek kolegjin profesional në Waldbröl.

Ariana Ajdari vjen nga fshati Kalisht nga një familje futbollistësh. Babai i saj Shpëtim Ajdari ka qenë aktiv në ligën e parë dhe të dytë të Maqedonisë para se të vinte në Gjermani në fund të viteve 1990 dhe t’i bashkohej ekipit të atëhershëm të ligës së rrethit Bröltal.

Kuptohet që babai është shumë krenar për vajzën e tij. “Kjo është një gjë e mrekullueshme dhe një përvojë e këndshme për Arianën. I jam shumë mirënjohës trajnerit për emërimin e saj. Shpresoj që ajo të shkelë me të vërtetë gazin. Një rast të tillë e ke vetëm një herë”, thotë Shpëtim Ajdari.

Ariana ra në kontakt me topin në një moshë shumë të re, gjë që nuk ishte e habitshme duke pasur parasysh prejardhjen e saj familjare dhe veshi fanellën e THB gjatë gjithë jetës së saj. Vetëm në zonën U17 ata shkuan në BSV Bielstein për një sezon sepse Bröltalers nuk mund të regjistronin një ekip për vajza. Modeli i saj si futbollist është Zinedine Zidane. „Kur isha më e re, luaja pak më shumë në mbrojtje,“ shpjegon ajo.

Eksperiencës së saj ajo i shtoj edhe rolin si qendërsulmues në “Kupën e Kombeve” në Slloveni.

Ajo tani përveç se luan në sulm, nuk e ka të vështirë të luajë edhe pozicionet tjera. “Ndihem më rehat në krahun e majtë”, thotë Ajdari. Ajo nuk e fsheh ëndrrën e saj të madhe. “Qëllimi im është të bëhem profesioniste.” Por ka ende një rrugë të gjatë për të bërë – shprehet futbollistja e re nga Nümbrecht. Nuk do të mungojë as mbështetja nga klubi, siç garanton trajneri i tyre prej kohësh Frank Sellau. “Ne jemi jashtëzakonisht të lumtur për Arianën dhe ajo do të marrë të gjithë mbështetjen që i nevojitet nga ne.”

Ariana është e lindur dhe e rritur në Gjermani. Babai i saj Shpëtim Ajdari është nga fshati Kalisht i Strugës i cili gjithë jetën e tij ka ka kushtuar futbollit duke qënë aktiv në ligën e parë dhe të dytë në vitet 90-ta. E siduket dardha po bie ndër dardhë. Ariana përveç se bën krenar babain dhe familjen e saj, ajo bën krenar edhe Strugën duke qenë e grumbulluar në përfaqësuesen maqedonase ku do të luajë në kualifikime për kampionatin evropian. Historikisht fshati Kalishtë ka pasur futbollist të shquar të cilët me fak fat do të kishin mundur tja dalin edhe në futbollin ndërkombëtar, por e shkruar paska qënë qe ne ti gëzohemi suksesit të një femre e cila ka gjithë mundësit për të shkruar histori!

Schreibe einen Kommentar

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.